Bowl 10xH4,5cm blue Azul
SKU: 740425
Azul is inspired by the colors and patterns of the Mediterranean coast. Its expressive, functional design provides a strong base that enhances the presentation of dishes.
- Inglaze design, fully dishwasher safe
- Professional-quality porcelain
- Comfortable weight and easy to handle
- Plates with reinforced rim for extra protection against chipping
- 3-year anti-chip guarantee
| SKU | 740425 |
|---|---|
| Brand | Bonbistro |
| Collection | Azul |
| Product type | Bowl |
| Newest | Jun 8, 2026 |
| Main color | Blue |
| Colors | Blue, Brown, White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Print Decor |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 10xH4,5cm |
| Produced in | Egypt |
| Diameter | 10 cm |
| Length (cm) | 10 |
| Width (cm) | 10 cm |
| Height (cm) | 4.5 cm |
| Content (cl) | 21,5 |
| Weight | 0,175 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 6 |
| Item barcode | 5410595784028 |
Barcode: 25410595784022
Width: 0.155 m
Height: 0.11 m
Length: 0.16 m
Weight: 1.05 kg
Quantity: 6
Barcode: 15410595784025
Width: 0.335 m
Height: 0.24 m
Length: 0.335 m
Weight: 8.4 kg
Quantity: 48
Barcode: 35410595784029
Width: 0.8 m
Height: 1.12 m
Length: 1.2 m
Weight: 201.6 kg
Quantity: 1152
Bowl 10xH4,5cm blue Azul