Deep plate 23/17xH4cm white Astro
Astro is inspired by the mystique of space and combines a simple design with a subtle dot pattern. The minimalist, functional design provides a neutral base that makes dishes shine to their fullest.
- Inglaze design, fully dishwasher safe
- Professional-quality porcelain
- Comfortable weight and easy to handle
- Plates with reinforced rim for extra protection against chipping
- 3-year anti-chip guarantee
SKU: 740460
Astro is inspired by the mystique of space and combines a simple design with a subtle dot pattern. The minimalist, functional design provides a neutral base that makes dishes shine to their fullest.
- Inglaze design, fully dishwasher safe
- Professional-quality porcelain
- Comfortable weight and easy to handle
- Plates with reinforced rim for extra protection against chipping
- 3-year anti-chip guarantee
| SKU | 740460 |
|---|---|
| Brand | Bonbistro |
| Collection | Astro |
| Product type | Deep Plate |
| Newest | Jun 8, 2026 |
| Main color | White |
| Colors | White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Structured, Non-reactive Glazing |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 23/17xH4cm |
| Produced in | Egypt |
| Diameter | 23 cm |
| Length (cm) | 23 |
| Width (cm) | 23 cm |
| Height (cm) | 4 cm |
| Weight | 0,51 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 6 |
| Item barcode | 5410595784370 |
Barcode: 25410595784374
Width: 0.235 m
Height: 0.095 m
Length: 0.235 m
Weight: 3.06 kg
Quantity: 6
Barcode: 15410595784377
Width: 0.275 m
Height: 0.27 m
Length: 0.41 m
Weight: 12.24 kg
Quantity: 24
Barcode: 35410595784371
Width: 0.8 m
Height: 1.2 m
Length: 1.2 m
Weight: 293.76 kg
Quantity: 576
Deep plate 23/17xH4cm white Astro