Plate 20/14cm rim white Astro
SKU: 740455
Astro is inspired by the mystique of space and combines a simple design with a subtle dot pattern. The minimalist, functional design provides a neutral base that makes dishes shine to their fullest.
- Inglaze design, fully dishwasher safe
- Professional-quality porcelain
- Comfortable weight and easy to handle
- Plates with reinforced rim for extra protection against chipping
- 3-year anti-chip guarantee
| SKU | 740455 |
|---|---|
| Brand | Bonbistro |
| Collection | Astro |
| Product type | Plate |
| Newest | Jun 8, 2026 |
| Main color | White |
| Colors | White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Structured, Non-reactive Glazing |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 20/14cm |
| Produced in | Egypt |
| Diameter | 20 cm |
| Length (cm) | 20 |
| Width (cm) | 20 cm |
| Height (cm) | 2 cm |
| Weight | 0,315 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 6 |
| Item barcode | 5410595784332 |
Barcode: 25410595784336
Width: 0.21 m
Height: 0.08 m
Length: 0.21 m
Weight: 1.89 kg
Quantity: 6
Barcode: 15410595784339
Width: 0.24 m
Height: 0.24 m
Length: 0.335 m
Weight: 7.56 kg
Quantity: 24
Barcode: 35410595784333
Width: 0.8 m
Height: 1.1 m
Length: 1.2 m
Weight: 302.4 kg
Quantity: 960
Plate 20/14cm rim white Astro